Wielkie smoczysko pojawia się na ekranie Twojego komputera i wbija szpony w Twoje konto bankowe. To nie koszmar, to rzeczywistość. Witamy w erze oszustw, phishing’u i kradzierzy tożsamości, gdzie Twoje dane, pieniądze i święty spokój mogą zostać ukradzione za pomocą kilku kliknięć. W czasach, w których tak wiele spraw zalatwia się online, przestępstwa interentowe stają się codziennością. Jako firma pełniąca usługi finansowe, w Xendpay upewniliśmy się,że nasi klienci oraz ich firmy, są bezpieczne,a oszuści wykrywani i powstrzymywani przed kolejnymi działaniami przestępczymi. Walka z oszustami internetowymi to nasza codzienność.

Ty także możesz zadbać o bezpieczeństwo Twojej tożsamości i pieniędzy w sieci. Z pewnością byłbyś w stanie zorientować się,że tajemniczy Nigeryjski biznesmen, który prosi Cię w mailu o pomoc w przelwaniu $35 milionów z jego kraju, przez Twoje konto, za granicę oferując Ci przy tym million za ‘przysługę’ jest zwyczajnym oszustem. Jednak przestępcy wirtualni stali się bardziej sprytni i wymyślni, a tym samym trudniej wykrywalni. Dlatego też poniżej specjaliści od ochrony danych Xendpay ułożyli listę przydatnych wskazówek, które mogą uchronić Cię od padnięcia ofiarą oszustów czyhających w sieci.

Porady Xendpay

Ponieważ praktycznie codziennie spotykamy się z próbami oszustw w sieci, mamy świadomość, że korzystanie z serwisu, w którym udostępniasz swoje dane w sieci może wydawać się ryzykowne. Jednak serwisy takie jak nasz, są chronione szeregiem programów zabezpieczających zarówno Twoją tożsamość, jak i Twoje pieniądze. Przykładem może być używany przez nas protokół zaprojektowany do bezpiecznego przesyłania danych SSL. W większości przypadków kradzieży tożsamości lub pieniędzy online wina leży po stronie użytkownika, który w niezabezpieczony sposób udostępnił swoje dane online. Owszem, przestępcy internetowi są sprytni i podstępni,ale po zapoznaniu się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w sieci, będziesz wiedział jak uniknąć złapania się w ich pułapki.

 

  • Zdradliwy telefon. Pamiętaj aby nie ufać osobom, które dzownią do Ciebie podając się za przedstawicieli Twojego banku i prosi o podanie haseł i informacji, które zazwyczaj służą Ci do zalogowania się na Twoim internetowym koncie bankowym itp. Podając owe informacje otwierasz oszustom drzwi do Twojego konta bankowego. Nigdy nie powinieneś podawać danych osobistych przez telefon, z wyjątkiem sytuacji w której bardzo dobrze znasz tę osobę i sam zainicjowałeś rozmowę. Podobna zasada tyczy się firm oferujących usługi przelewów pieniężnych. Podanie numeru klienta oraz imienia i nazwiska to standard, ale jakakolwiek prośba o podanie hasła lub numeru konta lub karty bankowej, powinna być alarmująca.
  • Podejrzliwe spojrzenie na email. Najbardziej popularną formą oszustw w sieci z udziałem skrzynki mailowej jest phishing. Podstęp w skrócie polega na tym iż oszuści wysyłają do Ciebie emaila w imieniu Twojego banku lub firmy transferowej, który odsyła Cię na stronę banku prosząc o wpisanie danych lub zarejestrowanie się. Treść maila zazwyczaj ostrzega, że nie zastosowanie się do polecenia (podania danych) w rezultacie doprowadzi do zablokowania konta bankowego. Jeżeli kiedykolwiek natkniesz się na taką wiadomość, ZIGNORUJ ją lub skontaktuj się z bankiem w celu potwierdzenia wiadomości. W momencie gdy wpiszesz swoje dane na fałszywej stronie, udostępniasz je oszustom.
  • Wybierz bezpieczną metodę płatności. Karta kredytowa jest uważana za jedną z bezpieczniejszych opcji płatności, ponieważ wszelkie transkacje nią dokonane są zawsze odnotowywane. Karta jest też ubezpieczona na wypadek kradzieży tożsamości, więc w momencie, gdy Twoje konto zostanie obciążne przez niespodziewaną transakcję, bank zazwyczaj jest w stanie zwrucić koszty owej kradzieży i zablokować Twoje konto tymczasowo, a także zmienić numery karty.
  • Wyszukiwarka jak życzliwy przyjaciel. Nie ignoruj informacji, które Twoja wyszukiwarka przekazuje na temat odwiedzanych przez Ciebie stron, ponieważ może Cię ona ostrzec przed niechronionymi witrynami. Generalnie nigdy nie powinno się wpisywać danych karty bankowej jeżeli w pasku wyszukiwarki strony na której się znajdujemy, nie widzimy małej kłódki, a adres tej strony nie ropoczyna się znakiami https://. Jeżeli dokonujesz zakupów online, możesz sprawdzić czy adres nadawcy Twojego zakupu istnieje, na przykład wpisując go w Google Maps.

 

  • Sprawdź firmę. Zawsze upewnij się iż firma, z której usług masz zamiar skorzystać jest autoryzowana do świadczenia usług finansowych. W Wielkiej Brytanii, firmy te powinny być autoryzowane przez Urząd Regulacji Rynków Finansowych FSA. Możesz też sprawdzić czy firma istnieje i jest zarejestrowana w Krajowym Rejetrze Sądowym.

Kilka słów podsumowania. Jeżeli oferta lub sama firma wydaje Ci się po prostu zbyt dobra i opłacalna, a przez to podejrzliwa, zaufaj instynktowi i sprawdź z kim masz doczynienia.

Pamiętaj, PRZEZORNY ZAWSZE UBEZPIECZONY!

 

Dowiedz się więcej o naszej Polityce Prywatności oraz Regulacjach.